• search for destiny the middle east

  1.
  Türkçeye "kaderini arayan orta doğu" şeklinde çevrilmiş, adından da anlaşılacağı üzere orta Doğu ülkelerinin geçmişten günümüze aldıkları yolu, savaşları, ihtilâlleri vs. derli toplu bir özet şeklinde anlatan 4 saat 20 dakikalık bir belgeseldir.
  Orta Doğu için yapılan "bataklık" benzetmesinin ne derece doğru olduğunu görebilmek adına güzel de bir fırsattır. Her izleyişimde paçamızı bu bölgeden kurtarmayı amaç edinen Atatürk'e biraz daha borçlu hissediyorum.

  Aha bu da link.
  https://youtu.be/7icF7MhdlWQ
  7 ... hocanim
 • the biggest little farm

  1.
  John-molly chester çiftinin şehir hayatından istifa edip kendilerine bir çiftlik alarak yepyeni bir hayat kurma, doğayı tanıyıp düzenine uyum sağlama çabalarını konu alan, 2018 ABD yapımı belgesel.

  Müdahale edilmediği takdirde, doğanın her unsuruyla kusursuz bir denge içinde bulunduğunu, her canlının bir yapbozun parçaları gibi birbirini tamamladığını gösteren, yüzde bir gülümseme ile izlenen tatlı bir masal gibi.
  Köyde büyümüş ve kendini güç bela şehre atmış biri olan bana bile toprağı özletiyor her izleyişimde. izleyin lan, belki işi gücü bırakıp Yozgat'a yerleşirsiniz.

  5 ... hocanim
 • the vietnam war

  1.
  Vietnam savaşı'nı kapsamlıca konu alan, 2017 abd yapımı on bölümlük bir belgesel.
  Vietnam'ın fransız sömürgesi olduğu yıllardan başlayarak tarafları savaşa sürükleyen olaylar oldukça ayrıntılı biçimde işlenmiş. Abd yapımı olduğundan şüpheyle izlemeye başladım fakat belgesel oldukça objektif, hatta abd sık sık askeriyle de politikacısıyla da gömülüyor diyebiliriz.
  Her iki taraftan 80 kadar gazinin anlatımına savaş muhabirlerinin çektiği gerçek görüntüler eşlik ediyor. Abd başkanlarının telefon görüşmelerinin kayıtları ise tiksintiyle birlikte ibret verici. Yanılmıyorsam 6. bölümünde, kuzey Vietnamlı bir askerin sokakta infaz edilişinin görüntüleri hafızama kazındı.

  Sözün özü bu belgesel bugüne kadar izlediğim en güzel belgesellerden biri. Hiç bitmemesini isteyerek bir günde bitirdim.
  imdb puanının 9.1 olduğunu da ekleyelim. Tarih belgeseli sevenler kaçırmasın.
  4 -1 ... hocanim
 • güzel pankek yapabilen sözlük kızları

  1.
  Neden nefis yemek tarifleri değil de uludağ sözlük? Yapma kardeş, böyle düşmezler gibi geliyor bana.
  9 ... hocanim
 • yeni şeyler getiriyorum